Med över 25 års erfarenhet inom miljöfrågor kopplat till industri- & energiverksamheter

På Sigholm jobbar energiingenjörer, systemutvecklare, managementkonsulter, projektledare, affärsutvecklare och miljökonsulter i en härlig symbios.

För att lära känna oss lite bättre har vi frågat några Sigholmare vad de tycker om arbetsplatsen. 

Ingela Steen Ronnermark - Med över 25 års erfarenhet inom miljöfrågor kopplat till industri- och energiverksamheter.

Vad är det bästa med att arbeta på Sigholm?

Den fina andan - här bryr man sig om varandra, alla hjälper varandra och individen blir sedd. Vårt coachande arbetssätt med att vara PEP (process excellence partner) för varandra utanför den närmaste arbetsgruppen gör att vi utvecklar varandra.

Hur fick du upp ögonen för Sigholm?

Energistrategipodden!

Vad har överraskat dig mest med att jobba på Sigholm?

Allas delaktighet i företagets utveckling, viljan att dela med sig av erfarenheter och att det finns en enkel struktur för att göra detta möjligt. 

Våga göra skillnad, feedback är en rättighet, det finns alltid ett nästa steg… det är några av företagets ledord som mynnar ut i "Sigholms dna". Ingela, vilken av våra ledord bär du med dig som en daglig vägvisare?

Feedback är en rättighet. För mig är det viktigt att hela tiden utvecklas och lära mig nya nya saker. Genom att få feedback på prestationer och beteende får jag en vägvisare om jag är på rätt väg. Det kan jag sedan även ta med mig och ge vidare och utveckla andra. 

Att jobba på Sigholm

Träffa oss som jobbar på Sigholm

På Sigholm tror vi på att långsiktigt utveckla förmågor för att tillsammans bygga bolaget. Med gemensamma reflektioner skapar vi en kultur med ständigt lärande.

Se medarbetare

Aktuellt

feb 13, 2026 | Nyhet

Niclas Sigholm utsedd till en av Sveriges 100 ledare som driver energiomställningen

Energiomställningen beskrivs ofta som en av vår tids största samhällsutmaningar. I ett energisystem under snabb förändring är det människorna bakom innovationerna, investeringarna och besluten som gör skillnaden. Energy Loops lista lyfter fram just d

feb 12, 2026 | Nyhet

Nytt segment i Energistrategipodden: Reflektionssamtal om energiomställningens vägval

Energistrategipodden lanserar ett nytt segment – Reflektionssamtal – där vi fördjupar diskussionen om energiomställning, energimarknad och energisystemets utveckling. Först ut är en analys av samtalet med Unipers Sverige-vd Johan Svenningsson (avsnit

jan 22, 2026 | Pressmeddelande

Aurora by Sigholm antagen till Swedish-German Cleantech Platform 2026

Vi är stolta över att meddela att Aurora by Sigholm (AbS) har blivit antaget till Swedish-German Cleantech Platform (SGCP) 2026, ett internationellt acceleratorprogram som stödjer innovativa svenska cleantech-bolag i deras etablering och tillväxt på

Kontakta oss

Fyll i formuläret så återkommer vi till dig, besök något av våra kontor eller ring oss på +46(0)21-12 03 10.

Genom att klicka på skicka så godkänner du Sigholms hantering av dina personuppgifter. Läs vår personuppgiftspolicy