Sigholm har tilldelats titeln "Jämställt konsultbolag 2025"

Undersökningen av andelen kvinnor inom svenska konsultföretag har pågått i elva år och genomförs av Cinode. Den senaste rapporten visar att genomsnittet för andelen kvinnor är 35 procent, vilket är en ökning med en procentenhet från förra årets mätning. Fyra av tio konsultbolag har ökat andelen kvinnor i undersökningen medan tre av tio har minskat.

Jämställdhet är ett viktigt mål för konsultföretag, då mångfald berikar verksamheten och attraherar talanger. Branschen behöver aktivt arbeta för att nå en jämnare könsfördelning, bland annat genom att visa på bredden i branschen, skapa inkluderande miljöer och visa kvinnliga förebilder.

Cinodes årliga Jämställdhetsrapport betonar vikten av att undersöka jämställdheten inom branschen där 76 bolag med minst 50 anställda undersöks. Titeln Jämställt konsultbolag tilldelas bolag med 40-60 procent kvinnor, vilket 14 företag uppnådde i år, jämfört med 18 st förra året. På Sigholm hade vi år 2022; 49% kvinnor i bolaget, år 2023; 48% under år 2023 och 50% underår 2024.

Läs hela jämställdhetsrapporten här!

Artikeln publicerades 13 juni 2025

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av vad som händer på Sigholm

Prenumerera

Du kanske också är intresserad av:


För tionde året i rad genomför Cinode en jämställdhetsstudie. Sigholm har tilldelats titeln "Jämställt konsultbolag" med 48% kvinnor i organisationen....

  • Nyhet

Vi har ambitionen att tillsammans göra världen bättre

På Sigholm tror vi på att långsiktigt utveckla förmågor för att tillsammans bygga bolaget. Med gemensamma reflektioner skapar vi en kultur med ständigt lärande.

Karriär på Sigholm

Aktuellt

sep 09, 2025 | Pressmeddelande

Sigholm rekryterar senior analytiker

Sandra har arbetat med elmarknadsrelaterade frågor i 18 år. Innan tjänsten som senior analytiker på Svenska kraftnät arbetade hon som analytiker och portföljförvaltare

aug 13, 2025 | Nyhet

Examensarbete om tillvaratagande av spillvärme

Under våren har Sigholm haft två studenter från Chalmers på plats för siitt examensarbete med titeln: "Tekno-ekonomisk utvärdering av tillvaratagande av spillvärme från elektrolysanläggningar och dess tillämpning i fjärrvärmenät". Ta del av slutsatserna från Cajsa Jacobsson och Hugo Palmgren här.

jun 17, 2025 | Nyhet

Observerbarhet och styrbarhet – nyckeln till framtidens elnät

Energisektorn genomgår en betydande förändring där elnätet har en central roll som möjliggörare för samhällets elektrifiering och omställning till fossilfria energikällor. Denna utveckling innebär både möjligheter och utmaningar för elnätsföretagen.

Kontakta oss

Fyll i formuläret så återkommer vi till dig, besök något av våra kontor eller ring oss på +46(0)21-12 03 10.

Genom att klicka på skicka så godkänner du Sigholms hantering av dina personuppgifter. Läs vår personuppgiftspolicy